První polovina podzimu byla nabitá přípravami na dokončení fasády. V druhé polovině jsme už více relaxovali, chodili na procházky a práci na domě odložili až na jaro. Také jsem začal věnovat víc času chytré domácnosti. Když se pak médii prohnala zpráva o masivním navyšování ceny energií, začal jsem naši chytrou domácnost učit měřit spotřebu elektrické energie a plynu.
Opravy a poruchy
- Kompletně jsem rozebral (a složil) domácí kávovar. Manželka do něj totiž místem, o kterém si myslela, že je vodotěsné, napustila docela dost vody.
- Zase, po roce se mi rozbil elektrický šroubovák Narex Hybro. Opět byla utržená dioda v nabíjecím obvodu. Po připájení zase funguje vše tak, jak má.
- Opravil jsem dětskou imitaci dálkového ovládání na televizi.
- Vyměnil jsem nabíjecí konektor v mobilu Ulefone Power 3 a také znovu přilepil displej.
- Auto začalo hlásit otevřené páté dveře. Po dlouhém hledání jsem zjistil, že upadla páčka na mikrospínači v zámku 5. dveří. Naštěstí, zámek v sobě má 2 mikrospínače (jeden pro osvětlení kufru a druhý pro signalizaci otevřených dveří. Tak jsem zatím jen prohodil drátky mezi oběma spínači (ale nové tlačítko už jsem koupil).
- Vyčistil jsem potenciometr v motůrku climatroniku.
- U manželky v notebooku odešel disk. Ještě, že manželka umí zálohovat (spíš by se dalo říci, že žije v cloudu) a nedošlo k žádné ztrátě dat.
Činnosti doma
- Ve vytápění domácnosti jsem se po roce vrátil k ekvitermní regulaci. Po ročním testování chytrého termostatu Honeywell EvoHome jsem se rozhodl, že to pro naši domácnost nebude ta správná volba.
Bastlení, IoT a chytrá domácnost
- Hrál jsem si s ePaper a ESPhome a začal jsem stavět domácí meteostanici. Zatím umí měřit jen teplotu, vlhkost a zobrazuje předpověď počasí. Asi po 3 týdnech provozu se začaly na ePaper displeji zobrazovat čáry, které se neaktualizují. Nejspíš porucha displeje.
- Připravoval jsem zahradní rozvaděč pro sledování teploty a vlhkosti zahrady a chodníku ze zatravňovacích dlaždic. Projekt zatím odložen.
- Nahrál jsem firmware Tasmota do chytré zásuvky Professor Smart 10A, která umí měřit spotřebu. Dodatečně jsem zásuvky ještě kalibroval.
- Hacknul jsem Ikea tlačítko a předělal ho na snímač spotřeby plynu. Začal jsem k tomu připravovat i článek, ale po konzultaci s dodavatelem plynu se ukázalo, že připojení vlastního snímače k plynoměru není až tak úplně legální, jak na první pohled vypadalo. Chystám se sepsat informace do článku, ale zatím to patří mezi resty.
- Postavil jsem přijímač MySondy GO pro hledání meteorologických balónů. Nosím ho s sebou v batohu, ale zatím jsem ho ještě ani jednou nepoužil. Zkrátka není čas na úplně vše, co bych chtěl.
- Do Home Assistant jsem připojil 3F měřič elektrické energie, Shelly 3EM. Recenze a zkušenosti z provozu naleznete v článku Měření spotřeby elektřiny pomocí Shelly 3EM.
- Výměnou routeru jsem zároveň kompletně zbořil chytrou domácnost. Protože router Turris Omnia disponuje dostatečným výkonem a linuxovým kontejnerovým systémem LXC, chci přesunout celý Home Assistant do routeru.
3D tisk
- Držáky na ethernet kabely jsem našel na Thingiverse a držák na napájecí kabely jsem si vymodeloval sám. Vše za účelem lepší organizaci kabelů v „serverovně“. Serverovna říkám takovému malému prostoru ve skříni, kde je pračka, nad ní kotel, mezi nimi tiskárna a vedle ponecháno trochu místa pro router, Synology a další elektroniku.
- Vymodeloval a vytiskl jsem vykrajovátka ve tvaru sovičky, haloween duchů a dýně. K dispozici na mém Thingiverse profilu.
- Držák na zvonek, pro připevnění na sloupek plotu
- Krytky na matky M20 pro projekt pergola
- Držák pro senzor spotřeby plynoměru
- Truhlářské šablony pro vrtání pantů
Práce venku a na zahradě
- První polovina podzimu byla nabitá kvůli přípravám na dokončení fasády. Svařoval jsem nové kování branky. Dokončil jsem podbití střechy ze strany okapů.
- Ze zbytků latí a spárovek jsem vytvořil krmítko. Stalo se dost oblíbené. Zalíbilo se i tchýni, která si ho přeje k vánocům. Takže jsem dnes, v poslední den podzimu vyráběl ještě jedno. Tentokrát už nebylo ze zbytků a výroba šla celkem dobře, protože jsem už jen kopíroval hotové dílo. Zítra ho musím natřít a pak může pár dní schnout.
- Dokončili jsme fasádu domu z 2 stran. Zbylé 2 strany domu budou následovat, až do nich vybouráme okna pro podkroví.
- Během prodlouženého víkendu jsem vyrobil a namontoval pergolu – konstrukci pro vinnou révu, která nám má zároveň stínit na dům, aby tam v létě nebylo takové vedro. Takhle rychle jsem ještě nikdy nic tak velkého nevyrobil.
Příroda a zvířata
- Na poslední krásný podzimní den, jsme vyrazili do zoo. Nechtělo se mi tam, protože jsem si myslel, že tam budou všichni, ale opak byl pravdou. Všichni nakupovali dárky v obchoďácích a my si užili liduprázdnou ZOO.
- Vyčistil jsem budku na jabloni a ještě jednu budku připevnil na staré kolny. Snad se v ní také někdo uhnízdí.
Knížky
- Koupil jsem několik gamebooků. Dobrodružství v lesní říši, Únikovka Tajuplný ostrov a Rytíři. Měly by být vhodné pro malé děti, tak jsem na ně zvědav.
- Naší knihovnu doplnily další tituly jako Husa Líza a vánoční hvězda, I příšery si čistí zoubky!, Stromy, Pohádky z Čech a Moravy, Příběh ukrytý v notách: labutí jezero a spoustu dalších. Do knihovny můžete nahlédnout na webu Československé bibliografické databáze, pod mým profilem.
- Objednal jsem si knížku Jak si dělat chytré poznámky. Po večerech jsem se ale věnoval spíše bastlení, než čtení, takže jí zatím nemám přečtenou. Jsem zvědav, jestli nakonec bude prospěšná.
Zábava, hry a pokusy
- Na jednom z našich výletů s dětmi jsme si chtěli upéct buřty, ale nevzal jsem sirky. Naštěstí s sebou Holka 5.02 docela často nosí svůj „průzkumnický batoh“, ve kterém má lupu. Takže jsem oheň úspěšně rozdělal pomocí lupy.
Nákupy
- Koupil jsem si router Turris Omnia. O kousek se nám tím zrychlilo připojení k internetu, protože ten stávající byl stále ještě 100MB, i když připojení máme rychlejší.
- Pravidelně se nám rozbíjela horkovzdušná trouba. Vždycky se teplem prohl spodní plech a tlačil na topné těleso, které tak postupně rozlámal. Buď to zkončilo zkratem na PE a vyhozeným proudovým chráničem nebo nefunkčním spodním ohřevem. Další opravu, která by vydržela půl roku, jsem už vzdal a koupil jsem novou troubu Bosch.
Blog
- Rychlost načítání blogu jsem dostal opět do zelených čísel. Povedlo se to díky technologii AMP (Accelerated Mobile Pages). Má to však několik vad na kráse. Za prvé, AMP je vnímán jako technologie od Google a já jsem v rámci DeGoogle strategie přesvědčen, že bych ho tedy neměl používat. Za druhé, Google kvůli AMP čelí kritice a také obvinění za ne úplně solidní jednání (jestli si to dobře pamatuji, tak úmyslně zpomaloval načítání Google Ads reklamy na stránkách bez AMP, aby stránky s AMP vypadaly rychlejší). Každopádně u mě na blogu zatím stále je, protože nemám kapacitu stíhat úplně všechno.
Život on-line
- Oslavil jsem dvouleté výročí na Twitteru. Při prvním výročí jsem si dal cíl, zdvojnásobit počet sledujících. Den předem mi chybělo 48 sledujících. Díky pomoci od @chiptron a @KutilDomaci jsem prakticky za noc získal více než 100 nových sledujících. Že bych si na další výročí stanovil kulatý cíl, 1000 sledujících?
Geek herna v podkroví
Přišel první střet s realitou. Okna ve štítu nemůžou být moc velká. Nevejdou se tam kvůli trámům uvnitř. Navíc nemůžeme mít předokenní rolety, protože nad oknem nebude dost místa na umístění překladů. To je pro mě zatím největší zklamání. Říkal jsem si, že je to na jižní stranu nutnost. Jinak jsme v projektu žádný velký pokrok neudělali.
Ad Vaše poznámka o tom, že pro malé děti roboti nejsou…
https://www.eduito.cz/roboti-mezi-nami/
sem tam se něco objeví 😉