Termostat Honeywell evohome

Zkušenosti s chytrým termostatem Honeywell evohome

Radosti i starosti z instalace a provozování chytrého termostatu Honeywell evohome. Článek jsem rozdělil na 3 tematické části, ve kterých popisuji montáž, zkušenosti z provozu a nakonec i integraci termostatu Honeywell evohome do Home Assistanta.

Na jaře se nám rozbil termostat. Pokoušel jsem se ho opravit, ale nepodařilo se mi to (nefunkční displej). Přes léto nebyl termostat potřeba, ale teď v zimě mě už přestalo bavit točit knoflíkem na kotli, tak jsem zkusil nějakou novinku.

Koupil jsem sadu obsahující centrální řídící jednotku, bezdrátovou jednotku komunikující s kotlem a tři termostatické hlavice s displejem.

Těšil jsem se na instalaci a otevřel padesátistránkovou instalační příručku, kde jsem se dozvěděl, že jsem zakoupil verzi s Reléovou kotlovou jednotkou BDR91A1000, ale protože můj kotel Viessmann komunikuje pomocí OpenTherm, měl jsem koupit verzi s Kotlovou jednotku s OpenTherm výstupem R8810A1018. Prodejce toto nikde neuváděl a servisní technik mně potvrdil, že všechny Honeywell termostaty fungují s kotly Viessmann.

Není to úplně tak, že by reléová jednotka s mým kotlem nefungovala, ale protokol OpenTherm dokáže mnohem lépe řídit kotel. Při koupi jsem nevěděl, že existuje více variant. Pokud budete termostat kupovat, dejte pozor, jakou komunikační jednotku kupujete. Pokud to prodejce neuvádí, určitě se zeptejte. Podle mého dalšího zkoumání to vypadá, že žádný zvýhodněný set OpenTherm jednotku neobsahuje.

Vlevo: reléová jednotka BDR91, Vpravo: OpenTherm jednotka R8810

Montáž termostatu

Připojení OpenTherm komunikační jednotky proběhlo snadno. Jsou to jen 2 vodiče. Navíc je u nich úplně jedno, jestli je zaměníte (nemají polaritu). Montáž reléové jednotky tak snadná není, pro různé typy kotlů nebo varianty jejich zapojení jsou v manuálu uvedená schémata, jak jednotku připojit.

S centrální řídící jednotku se začaly objevovat první větší problémy. Připojení k WiFi ještě proběhlo hladce, ale registrace termostatu na web Total Connect Comfort vracela chyby, které nevysvětlovaly, co je vlastně špatně. Po třetím zadání stejných údajů se registraci podařilo dokončit.

1. pokus o registraci mého zařízení
2. pokus o registraci mého zařízení

Webová stránka nabízí následující možnosti využití:

 • Na dálku ovládat termostat.
 • Podle zadané adresy je na displeji termostatu zobrazována venkovní teplota.
 • Prostřednictvím API lze termostat integrovat do Home Assistanta

Postupoval jsem dále podle návodu, ve kterém jsem si přečetl, že mám navštívit obchod google play a stáhnout si aplikaci Honeywell. Navíc je zde zobrazená ikonka aplikace, na které je domeček. To je dost zavádějící informace a QR kód s odkazem na aplikaci by dost pomohl. Na první pokus jsem nainstaloval špatnou aplikaci. Ta správná totiž není Honeywell Home, ale jmenuje se Total Connect Comfort.

Tato aplikace nepodporuje termostat evohome
Toto je správná aplikace pro ovládání termostatu

Aby zmatků v aplikacích nebylo málo, od stejného vývojáře existuje ještě jedna aplikace Total Connect Comfort, ale já jí nemůžu nainstalovat. Nevím, co si o aplikaci myslet, nejspíš je to nějaká předchozí verze?

Další verze aplikace Total Connect Comfort – netestoval jsem ji

Pokud jste příznivci Apple, zde je odkaz na App Store.

Dále jsem na radiátory namontoval termostatické hlavice. Podle přiloženého návodu to byla chvilka. V balení jsou přiložené 2 redukce, pro použití hlavic s různými radiátorovými ventily. Chvilku po nasazení a zajištění termostatické hlavice, se sama automaticky “zkalibruje”. Roztočí motůrek uvnitř a postupně zavírá a otevírá radiátorový ventil. Tím zjistí polohu úplného otevření a uzavření ventilu.

Vlevo: redukce Danfoss RA

Následovalo párování termostatických hlavic s centrální řídící jednotkou. Zde jsem narazil na další zádrhel. Při pojmenování zóny, se má název zóny zobrazit na displeji termostatické hlavice. To se povedlo bez problémů. Ale hlavice nefungovaly. Stalo se to na všech třech hlavicích. Když jsem párování zkusil znovu, na displeji se již zobrazila ikonka signálu a hlavice začaly fungovat.

Tím byla celá instalace termostatu u konce. Už zbývá jen vytvořit teplotní rozvrhy a to jde na dotykové obrazovce velmi snadno.

Postřehy z provozu termostatu Honeywell evohome

 • Displej termostatu zobrazuje venkovní teplotu. Teplota se zobrazuje podle zadané lokality umístění termostatu. Může to být výhoda, pokud kotel nemá namontováno externí čidlo venkovní teploty. Pro mě je to zklamání, protože zobrazená teplota se někdy liší o 3°C. Termostat by venkovní teplotu mohl pohodlně vyčíst přes OpenTherm jednotku.
 • Spořič obrazovky řidící jednotky nezobrazuje venkovní teplotu, ale jen teplotu místností.
 • V mobilní aplikaci, dodávané k termostatu, lze nastavit zasílání upozorňovacích hlášení. Aplikace by měla odeslat upozorňující e-mail, pokud dojde k přerušení komunikace s řídící jednotkou Evohome. To se však při mém pokusu nestalo. Informační e-mail jsem dostal až ve chvíli, kdy komunikace byla obnovena. A to je tedy funkce dost zbytečná.
Nastavení aplikace nabízí zaslání upozornění, pokud je komunikace přerušena.
Upozornění však přišlo, když byla komunikace obnovena.
 • Systém bohužel neumí odeslat upozornění o vybitých bateriích v termostatických hlavicích.
 • Mobilní aplikace obsahuje i předpověď počasí. Možná je to tím, že název mého bydliště obsahuje diakritiku, ale předpověď počasí se mi v aplikaci nezobrazuje.
Předpověď počasí v mobilní aplikaci
 • Jak je zmíněno výše, podpora českých znaků není kompletní. A to jak v mobilní aplikaci, tak i v řídící jednotce Evohome.
 • Párkrát se mi stalo, že termohlavice začala signalizovat otevřené okno, i když okno otevřené nebylo. Nejspíš průvan?
 • Termostat Honeywell evohome jsem si vybral proto, že výrobce slibuje řízení ohřevu teplé užitkové vody (TUV). Velké překvapení však bylo, že k řízení ohřevu TUV musím dokoupit další čidlo (cena v řádu tisíců). Nechápu, proč termostat nevyužívá data z OpenTherm jednotky, když tam jsou data k dispozici.
 • Termostat podporuje týdenní programy, ale nemá volbu sudý-lichý týden, kterou využijí domácnosti, jejíž členové pracují na směnný provoz.
 • Termostat lze ovládat prostřednictvím IFTTT, což by možná mohlo nahradit chybějící volbu sudý-lichý týden. Ale detailně jsem volby v IFTTT neprocházel.
 • Termostatické hlavice lze zamknout proti manuálnímu přenastavení. Přiložený návod v krabičce s termohlavicí HR92 popisuje jen základní montáž. Ale postup zamknutí lze najít na webu podpory výrobce.
 • Termostat umí jen PI regulaci s předvídavým systémem. Výrobce o regulaci říká, že je to fuzzy logika. Termostat neumí ekvitermní regulaci.
 • V nastavení termostatu mi dost chybí možnost nastavení minimální a maximální teploty vody v topném systému. Termostat dost často ohřívá vodu až na 80°C, což si myslím, že je zbytečně moc. Podle všech doporučení se více ušetří, když se topí déle na nižší teplotu, než rychle ohřát radiátory na co nejvíce.
 • Tak nějak mi chybí statistické údaje o provozu kotle, na které jsem byl zvyklý z předchozího termostatu. Řídící jednotka nezobrazuje teplotu topné vody ani aktuální výkon kotle (jestli ohřívá lehce nebo na plný výkon). Nezobrazuje ani “bonusové informace” jako třeba průtok vody, teplotu zpátečky, ani se nedozvíte hodiny provozu UT a TUV (jak dlouho kotel ohřívá vodu v bojleru a jak dlouho ohřívá vodu v topení). Na to, že výrobce OpenTherm jednotku pojmenoval Remote Diagnostic Unit, toho umí žalostně málo. Nebo jsou diagnostické funkce pro běžného uživatele skryty?

Dva dny po spuštění termostatu to vypadalo, že si termostat dělá co chce. Několikrát se stalo, že všechny elektronicky ovládané termohlavice byly zavřené, topení bylo studené, ale kotel ohříval vodu dál. Postupně navyšoval teplotu vody, až šel daleko za 90°C, kde nakonec řízení kotle vyhodilo chybu. Zatím to vypadá, že tento problém vyřešilo “restartování” hlavic. Odpojil jsem je od radiátorového ventilu a vyndal baterie. Po chvilce jsem baterie vrátil a termohlavice namontoval zpět.

Abych získal alespoň nějaká data o provozu termostatu a zjistil tak, co se kde děje, připojil jsem termostat k Home Assistantu.

Zápis dat do Home Assistant

Po týdenním ohmatávání radiátorů a pravidelných kontrol teploty na kotli, jsem se rozhodl, že začnu teploty zaznamenávat do Home Assistanta. Integrace nebyla obtížná a během večera jsem začal vytvářet grafy historie pro všechny 3 ovládané místnosti.

Ovládání termostatu a grafy historie v home assistant

Integrace termostatu Honeywell evohome do Home Assistanta je opravdu snadná. Do souboru configuration.yaml stačí přidat následující řádky. Více detailů je popsáno přímo na webu Home Assistant v integraci Honeywell Total Connect Comfort (Evropa).

# integrace termostatu Honeywell evohome
evohome:
 username: Uživatelské jméno (e-mail) pro web Total Connect Comfort
 password: Heslo pro pro web Total Connect Comfort

Po úspěšné integraci jsou v Home Assistant k dispozici nové entity climate.nazev_hlavice. Aktuální teplotu místnosti jsem začal zobrazovat na nástěnce na plánu domu. Použil jsem k tomu následující kód.

elements:
 - type: state-label
  entity: climate.detsky_pokoj
  attribute: current_temperature
  style:
   top: 33%
   left: 75%
   background: >-
    center / contain no-repeat
    url("https://demo.home-assistant.io/assets/arsaboo/icons/ecobee_blank.png")
   text-align: center
   font-size: 10px
   color: white
   font-family: Helvetica
Floorplan v Home Assistant se zobrazením teplot jednotlivých místností

Zde bych chtěl upozornit na jednu zajímavost, centrální jednotka termostatu zobrazuje teplotu místností zaokrouhlenou na 0,5°C, ale termostatické hlavice odesílají informace o teplotě s přesností na desetinu stupně. Grafy teplot jsou tedy poměrně přesné.

Rozdíly teplot, vlevo: řídící jednotka, vpravo: údaje z Total Connect Comfort

Když už jsem měl k dispozici podrobné informace o průběhu teploty, začal jsem pozorovat stav termostatických hlavic (údaj o procentech otevření hlavice bohužel v Home Assistant vyčíst nelze), ale z menu termostatické hlavice jsem se je dozvěděl. Na grafu níže jsem označil několik míst, kde se mi chování termostatu nelíbí. V grafu jsem je označil čísly a doplnil k nim komentář. Čas ukáže, jestli to jsou závady nebo se jen termostat učí vlastnosti budovy.

Teplota v ložnici za prvních 5 dní provozu (záznam začíná týden po spuštění termostatu)
 1. V 21:00 termostat začal ohřívat ložnici. Z požadovaných 19°C to během hodiny vytáhnul na 21°C a pak se podle plánu v 22:00 vypnul.
 2. Termostatická hlavice nezaznamenala otevřené okno, i když jsme větrali přibližně 30 minut.
 3. V 5:45 začal termostat topit, i když požadovaná teplota byla 5°C (spíme s otevřenou ventilačkou a 5°C je minimum, co lze v programu nastavit). Od 6:20 teplota začala klesat, takže se hlavice nejspíš zase zavřela. Možná jen někdo z rodiny vstával a rozvířil vzduch v místnosti? To vysleduji snad časem.
 4. Zhruba v 14:30 jsme odešli z domu, chvíli na to se topení v ložnici samo vypnulo. Pravděpodobně termohlavice zaznamenala otevřené vchodové dveře a myslela si, že se začalo větrat. Od té doby však termohlavice zůstala zavřená v ložnici se udržovala teplota 17°C, namísto požadovaných 19°C. Při občasné kontrole hlavice ukazovala, že je ventil radiátoru otevřený na 5% a až do večera se nic nezměnilo. Tento problém se zatím opakuje.

Aktualizace 30. dubna 2021

Automatické zavírání termohlavic během větrání je dobrá a užitečná vychytávka. Člověk si na to rychle zvykne. Během zimy to (až na zanedbatelné problémy) fungovalo skvěle. Že jsem si na tuto funkci zvykl, jsem si uvědomil teprve, když přišlo jaro. Otevřel jsem okno a do místnosti proudil “teplý” jarní vzduch. Venku bylo asi 10°C a termohlavice už nepoznala, že se větrá. Zaznamenala mírný pokles teploty v místnosti a vydala signál k ohřevu vody. Když jsem přišel zavřít okno, topení bylo celé horké a kotel ohříval vodu na 80°C.

Docela by mě zajímalo, jestli to mají jiní výrobci zvládnuto lépe. Dost o tom pochybuji. Myslím si, že termohlavice nemá jak poznat, jestli je pokles teploty v místnosti způsoben otevřeným oknem nebo běžnou tepelnou ztrátou. Předpokládám, že se vyhodnocuje rychlost poklesu teploty. Každopádně to považuji za další nevyzpytatelnou věc v celém chytrém termostatu. Myslet na to, že na jaře musím během větrání ručně zavírat termohlavice (nastavovat teplotu 5°C), je dost nepraktické. Když se k tomu navíc přidá dětský zámek, jediná možnost, jak topení zavřít, je dojít k řídící jednotce nebo zapnout aplikaci na mobilu.

Závěr

Dočetli jste až sem a nejste si pořád jisti, jestli je Honeywell evohome ta správná volba? Úplně vás chápu, pokusím se udělat stručné shrnutí všech výše zmíněných bodů. Nezapomeňte, že výše popisované 2 týdny provozu jsou v období 23. prosince až 06. ledna. Měl jsem tedy dostatek času na podrobné zkoumání. Ono se také není čemu divit, když vás na Štědrý den ráno vzbudí manželka s tím, že na radiátoru nejde udržet ruka a že na kotli svítí chyba.

Tak pojďme tedy na nějaké shrnutí bez Vánočního stresu…

Výhody

 • Automatické uzavření termohlavice při otevřeném okně
 • Měření teploty v každé místnosti zvlášť
 • Přehledný displej
 • Snadné vytváření rozvrhů teplot
 • Ovládání místností nezávisle na sobě
 • Ovládání přes aplikaci v telefonu (ideální, pokud se domů vracíte často v různou dobu)
 • Snadné připojení do Home Assistant
 • Prostředí v Českém jazyce

Nevýhody

 • Drobné komplikace při montáži
 • Nemá až tolik chytrých funkcí, kolik by si geek představoval
 • Řídící jednotka ani aplikace nezobrazuje grafy s historií teploty
 • Bez dalšího čidla neumí řídit ohřev TUV
 • Automatické uzavření termohlavice při otevřeném okně je funkční jen v zimě. Při teplotách zhruba nad 10°C (na jeře a na podzim) nefunguje

Tak co, už víte? Ať už se rozhodnete jakkoliv, přeji vám, ať vám nový termostat dobře slouží a vy o něm ani nevíte.

Bonus

 • Pokud budete chtít koupit termostatické hlavice HR92 na některém ze zahraničních e-shopů, dejte pozor na jejich označení. Poslední 2 písmenka v označení určují trh, pro který jsou hlavice určené. HR92WE (pro západní Evropu), HR92EE (pro východní Evropu) a HR92UK (pro Spojené království). Vypadá to, že každý trh má svoje specifické zvyklosti v montáži radiátorů a jejich ovládacích ventilů. Verze UK má otočený displej a teoreticky by mohly být přiložené jiné redukce.
Termostatická hlavice HR92WE a HR92EE
Termostatická hlavice HR92UK
 • Termostat je i nadále pod mojí bedlivou kontrolou. Jak budou přibývat zkušenosti, budu provádět aktualizace článku.
Shrnutí
Datum recene
Název produktu
Chytrý termostat Honeywell Evohome
Hodnocení
2
Název produktu
Honeywell Evohome
Cena
CZK 8990
Dostupnost produktu
Available in Stock

1 názor na “Zkušenosti s chytrým termostatem Honeywell evohome”

 1. Pingback: Ohlédnutí za podzimem 2020 -

Diskuse uzavřena.