Synology zpomaluje internet

Podle internetových diskuzí jsem nebyl sám, komu Synology zpomaluje internet. Jedná se o problém, se kterým se setkalo mnoho uživatelů, ale jejich řešení je téměř nemožné najít. Pojďte se podívat, co všechno jsem zkusil a co nakonec „nejspíš“ pomohlo.

Už dlouho jsem chtěl koupit nějaké zařízení na zálohování fotek. Nakonec volba padla na Synology DS218. Zpětně vidím, že jsem měl koupit nějakou lepší verzi, která podporuje Docker, takže to neberte jako doporučení ke koupi. Když jsem Synology NAS připojil, začal zpomalovat připojení k internetu.

Popis výchozí situace:

Moje připojení k internetu se s vypnutým Synology DS218 běžně pohybuje okolo 80Mb/s.

Speed test s vypnutým Synology

Ihned po naběhnutí DSM v Synology klesla rychlost na polovinu.

Spuštení DSM ihned zpomalilo na 40 Mb/s

Zhruba po pěti minutách bylo připojení k internetu nepoužitelné a stránky se ani nedařilo načíst. Občas se připojení na několik vteřin rozběhlo, ale pak zase spadlo. Když se konečně podařilo, rychlost byla 0 Mb/s.

Po několika minutách provozu byla již rychlost 0 Mb/s

Můj postup odhalování problému

 1. Připojil jsem počítač k internetu přes kabel. Pro kontrolu, zda není problém jen s WiFi.
 2. Zkontroloval jsem, zda používám poslední vydanou verzi aplikace DSM Synology. Zda jsou nainstalovány všechny aktualizace pro používané balíčky a pro jistotu jsem zkusil restart.
 3. Zkontroloval jsem ethernetový kabel. Neměl by být poškozený, příliš ohnutý (až zlomený) a musí patřit do kategorie Cat 5e nebo vyšší (většinou je na něm kategorie natištěná).
 4. Postupně jsem v centru balíčků zastavil všechny běžící služby. Měl jsem podezření, na nějakou běžící službu, která připojení k internetu přetěžuje. Chybu jsem nenašel, tak jsem balíčky opět aktivoval.
 5. Ve widgetu připojení uživatelé jsem zkontroloval připojené uživatele.
Widget připojení uživatelé
 1. V „ovládací panely“ > „Možnosti připojení“ > „QuickConnect“ jsem vypnul službu Quickconnect.
Vypnutí možnosti připojení k DSM odkudkoliv
 1. Zkontroloval jsem duplicitní adresy v síti. V terminálu stačí napsat arp 196.168.0.X (synology IP adresa). Příkaz kromě několika dalších parametrů vrátí i MAC adresu připojeného zařízení. MAC adresa Synology je vidět v „ovládací panely“ > „Systém“ > „Informační centrum“ > „Síť“.
  1. Pokud se adresy shodují, znamená to, že zde problém není. Ale zatím není vyhráno, zkuste stejný příkaz odeslat ještě několikrát, možná se jiný stroj pokouší kontrolovanou IP adresu použít.
  2. Pokud se adresy neshodují, jsou v síti 2 zařízení se stejnou IP adresou. Přiřaďte vašemu Synology jinou IP adresu, nejlépe statickou. Viz další bod.
 2. V „ovládací panely“ > „Možnosti připojení“ > „Síť“ > „Síťové rozhraní“ > „LAN“ > „Upravit“ jsem zrušil volbu „Získat konfiguraci sítě automaticky (DHCP) a nastavil jsem statickou IP adresu.
Přidělení statické adresy pro Synology NAS.
 1. V „ovládací panely“ > „Možnosti připojení“ > „Síť“ > „Kontrola provozu“ jsem zrušil neomezenou garantovanou šířku pásma. Zavedení rychlostního limitu pro přenos dat bylo nakonec nejspíš to, co mě pomohlo.
Zrušení neomezené garantované šířky pásma a nastaní limitu 1024 Kb/s.
 1. Synology NAS jsem propojil s routerem přes 1Gb/s switch. Další zařízení, jako například televize, může do Synology přistupovat větší rychlostí, než přes WiFi a datový tok tak nebrzdí další zařízení.
Mapa domácí sítě

Co dělat, když Synology zpomaluje internet

V mém případě nejspíš pomohlo omezení garantované šířky pásma – viz bod 9. Když jsem zpětně nastavil neomezenou šířku pásma, Synology už internet nezpomalovalo a od té doby se mi zpomalování internetu nepodařilo nasimulovat.

Ačkoliv nejsem odborník na počítačové sítě, doufám, že vám tyto mé zápisky a zkušenosti pomohou při řešení problémů.

Přejít nahoru