Site icon TátaGeek.blog

Jak vytvořit zmrzlé bubliny

Zmrzlá bublina

S bublinami může být zábava po celý rok, nejen v létě. Stačí k tomu pořádné mrazivé počasí. My naše ledové, zmrzlé bubliny vytvářeli při teplotách mezi -5 °C až -8 °C a docela to šlo. Každopádně čím větší mráz, tím lépe. Ideální podmínky jsou při teplotách okolo -20 °C. Avšak, běžný bublifuk, není na mrazivé hrátky vhodný. Bublina totiž praskne, jakmile se něčeho dotkne. Dobrá zpráva je, že namíchat si svoji vlastní směs, není žádný problém.

Přehled

Obtížnost:

Velmi jednoduchý pokus, zvládnou mladší školkové děti.

Vybavení:

K pokusu stačí základní domácí vybavení.

Čas:

Pokus zabere asi 2 hodiny.

Peníze:

Náklady do 100,- Kč

Postup

  1. Smíchejte dohromady všechny suroviny – voda, kukuřičný sirup, přípravek na mytí nádobí a cukr. Pokud nemáte kukuřičný sirup, můžete použít 2 lžíce škrobu, ale špatně se rozpouští.
  2. Hotovou směs dejte vychladit do mrazáku. Optimální čas chlazení by měl být 30 minut. Dejte pozor, ať vám směs nezmrzne. Po té směs znovu promíchejte.
  3. Najděte studený povrch, na kterém budete bubliny vytvářet. Položte na povrch brčko a opatrně začněte nafukovat bublinu. Buďte trpěliví, není to tak snadné.
  4. Pozorujte nebo fotografujte vznik ledových krystalů a užijte si zmrzlé bubliny.

Co se děje během pokusu

Srozumitelně pro děti – bubliny z bublifuku jsou stejné jako bubliny ve vaně. Je to mýdlo a voda. Když je venku velká zima, přestává být voda tekutá – říká se, že venku mrzne. Jakým způsobem voda mrzne, je krásně vidět na bublinách. Stejným způsobem vznikají sněhové vločky nebo ty krásné tvary na namrzlých studených oknech.

Technické vysvětlení – každá bublina je tvořena třemi samostatnými tenkými vrstvami. Vrstva mýdla, vrstva vody a opět vrstva mýdla. Vypadá to, že mrzne celý povrch bubliny, ale ve skutečnosti mrzne pouze tenká vrstva vody uvnitř. Jak se celá bublina ochlazuje, začne docházet k postupné krystalizaci molekul vody. Krystalická mřížka v kapalině může nabývat nejrůznějšího vnitřního uspořádání. Díky tomu je každý vzniklý obrazec unikátní.

Použitý materiál a vybavení

Video

Bubbles Freezing in Slow Motion by Adrian Ybarra

Tipy

Exit mobile version