Site icon TátaGeek.blog

Domeček pro ježka –

Výroba domečku pro ježka

Výroba domečku pro ježka

Kromě návodu, jak vytvořit domeček pro ježka, se dozvíte i spoustu zajímavostí o ježcích, co jedí, jak jim pomáhat a jak nalákat na zahradu. Víte jak velký domeček ježek potřebuje? Jak rychle umí ježek běhat nebo kolik denně nachodí kilometrů? To vše se dozvíte v tomto ježčím speciálu.

Přehled

Obtížnost:

Projekt je vhodný pro začátečníky. Mechanické zpracování nevyžaduje velkou přesnost.

Vybavení:

Ke stavbě nepotřebujete speciální nářadí, postačí běžně vybavená kutilská dílna. Spoustu nářadí lze nahradit jiným, stačí improvizovat.

Čas:

Stavbu stihnete za 1 den.

Peníze:

Pokud použijete staré dřevo, například z jednorázové palety, náklady na projekt jsou do 100,- Kč.

I když v současné době ježkům vyhubení přímo nehrozí, jejich populace se postupně snižuje a na některých místech již zcela vymizeli. Sčítání ježků ve Velké Británii ukázalo, že se jejich populace od roku 2000 snížila o více než polovinu. Pokud se podíváte ještě více do historie, zjistíte, že populace ježků ve Velké Británii od padesátých let poklesla o neuvěřitelných 95 %. Protože sčítání nočních, volně žijících malých zvířat je problematické, vychází se z dřívějších odhadů vědců, že ve Velké Británii v padesátých letech žilo 30 milionů ježků. V České republice podobné sčítání ježků nikdy neproběhlo. Úbytek ježků se však dá předpokládat celosvětově.

Zimní spánek

Jen pro pořádek bych chtěl zmínit, že ježek nemá zimní spánek, ale hibernuje. To znamená, že nespí, ale sníží teplotu těla, aby odpovídala teplotě jeho okolí. To mu umožní ušetřit spoustu energie, ale zároveň tím zpomalí všechny ostatní tělesné funkce, což znemožňuje normální činnost. Během hibernace ztratí ježek asi třetinu své váhy, proto se na podzim ježci snaží získat co nejvíce tělesného tuku. 

Ježek bude během zimy většinou neaktivní, zvláště když teploty klesají velmi nízko. V mírnějších dnech je však běžné, že se ježci probudí a hledají něco k snědku. Výzkumy také ukazují, že se ježci během období hibernace každých pár týdnů pohybují mezi hnízdy. Někdy dokonce používají hnízda postavená jinými ježky.

Ježkům není nutné v průběhu zimy připravovat jídlo, zbytečně ho to bude vyrušovat z hibernace. Stačí, když mu někam přichystáte vodu. Když už ježkům postavíte domeček, dále je nerušte při hnízdění a spánku. Dejte pozor i při úklidu zahrady, pod hromádkami listů nebo dřeva, mohou spát ježci.

Vzhledem k tomu, že je tu téměř zima, ježci začnou přemýšlet o hibernaci. Někteří už možná začali!

Fakta a zajímavosti o ježcích

Ježek

Co jí ježek – strava a přikrmování ježků

Ježek je masožravec, největší součástí jeho jídelníčku je hmyz. Za posledních 25 let se množství hmyzu snížilo o tři čtvrtiny. To má určitě vliv i na ježky. Představte si, že byste přišli o tři jídla ze čtyř.

Přikrmování má smysl pouze u slabých jedinců nebo mláďat. Ježek může mít svá mláďata až koncem roku a tito mladí už nebudou mít čas na vytvoření dostatečných tukových zásob. Aby ježek přežil zimu, potřebuje minimální hmotnost 600–700 g. Pokud ježek koncem října váží méně než 400 g, je vhodné přikrmování. Pokud v listopadu váží méně než 600 g, je vhodné se spojit s místní záchrannou stanicí živočichů. Podívejte se na ježčí kalendář na konci článku, kde se dozvíte více informací, v jakém případě ježkům hledat pomoc.

Krmení ježka

Je důležité si uvědomit, že ježka nekrmíte jako domácího mazlíčka, ale nabízíte mu doplněk k jeho přirozené stravě. Ujistěte se tedy, že poskytujete vhodnou směs jídla, aby z ní ježci získali všechny potřebné živiny. V obchodech se dají sehnat granulované směsi krmení přímo pro ježky. Ježek si také pochutná na psí nebo kočičí konzervě s masem. Ty mají vysoký obsah bílkovin, které ježci potřebují.

Pokud se rozhodnete dávat ježkům na zahradu jídlo, počítejte s tím, že rozdávání jakéhokoli jídla přitahuje nejen ježky, ale všechny druhy volně žijících živočichů, včetně dravců.
Aby nedocházelo k tomu, že vámi připravené jídlo snědí třeba kočky, můžete vytvořit krmnou stanici, do které se nevejde nic většího než ježek. Postavte například přístřešek z cihel a dlažebních kamenů nebo hledejte inspiraci na internetu.

I když ježek jí žížaly, slimáky nebo šneky, nedoporučuje se jimi ježky krmit. Většinou totiž obsahují parazity, kterými by se ježci mohli nakazit.

Nezapomeňte, že většinu jídla si ježek obstará sám. Vámi poskytované jídlo je pouze doplňkové! Naproti tomu zajistěte, aby měl ježek vždy přístup k misce s vodou. Zejména v letních měsících nebo za extrémních povětrnostních podmínek.

Jak pomáhat ježkům

Ježek na terase

Jak nalákat ježka na zahradu

Pokud chcete přilákat volně žijící zvířata do zahrady, umožněte jim do ní snadný přístup. V současné době oblíbené betonové ploty jsou nepropustnou bariérou nejen pro kolemjdoucí, ale i pro ježky. Udělejte mezeru mezi dřevěnými plaňkami, malý tunel pod nebo přímo v zídce. Do drátěného plotu vystřihněte díru. Všemi těmito způsoby umožníte ježkům volný průchod. Otvor by měl mít velikost alespoň 13×13 cm.

Zřiďte si na zahradě divoké oblasti a vyhýbejte se „přílišnému uklízení“. V koutku zahrady nebo pod jedním stromem nechte neposekaný trávník, hromádku listí nebo větví. Ježci se tam mohou schovávat, a to nejen v zimním období.

Pokud máte na zahradě psa, velmi pravděpodobně se nebude s ježkem kamarádit. Ježek schoulený do klubíčka vydrží čekat několik hodin, než nebezpečí pomine. To mu zabrání pokračovat v jeho noční obchůzce a pravděpodobně nestihne nasbírat dostatek potravy.

Postavte si domeček pro ježka

Skica domečku pro ježka

Nejlepším způsobem, jak poskytnout ježkům střechu nad hlavou, je vytvoření přirozeného prostředí. Ježci rádi hnízdí pod věcmi. Nejlepší zimoviště pro ježka jsou hromady větví nebo naskládané špalky dřeva, protože tato místa obývají i různí brouci, kteří ježkům slouží jako potrava. Ježci mohou zalézat do živých plotů nebo i pod podlahy přístřešků na dřevo.

Pokud můžete v rohu vaší zahrady udělat hromadu dřeva a nechat ji jen tak ležet a hnít, je to ideální zimoviště pro ježka. Jak dřevo hnije, občas nějaké doplňte. Nebo ježkovi vyrobte dřevěný domeček, tak jako my.

Domek pro ježka – rozměry

Výrobu jsem začal nakreslením 3D skicy v programu SketchUp. A následným rozkreslením dílů. Na tomto odkazu si můžete stahnout 3D model pro program SketchUp.

Skica domečku pro ježka
domeček pro ježka – víko – nákres
domeček pro ježka – podlaha – nákres
domeček pro ježka – boční stěny – nákres
domeček pro ježka – zadní stěna – nákres
domeček pro ježka – přední stěna – nákres
domeček pro ježka – vstupní chodba – nákres

Jedna věc jsou plány a nákresy a druhá věc je samotná stavba. Během stavby jsem konstrukci trochu předělal a rozměry uvedené v seznamu mechanických dílů jsou konečné platné. Skicu už jsem nepředělával, rozměry jsou také použitelné.

Některé věci, které je třeba mít na paměti:

Použité vybavení

Seznam mechanických dílů úkrytu pro ježka

Našli jsme ježka aneb ježčí kalendář

Možná si říkáte: „našli jsme ježka, co teď dělat?“. Pokud se neblíží zima nebo ježkovi nehrozí nějaké nebezpečí, nemusíte dělat nic. Pokud se blíží konec roku, prozkoumejte informace v ježčím kalendáři.

Každý rok se záchranné stanice živočichů plní ježky, kteří pomoc nepotřebují. Nesbírejte ježky zbytečně.

Exit mobile version